O PROJEKTE
Táto webová stránka vznikla ako súčasť lingvodidaktického projektu KEGA 029PU/420/22 Slovenčina ako cudzí jazyk v online prostredí (s primárnym zameraním na ukrajinských študentov).
Projekt reaguje na aktuálnu situáciu na akademických pracoviskách a v jazykových školách. Tie sa usilujú poskytnúť adresnú výučbu slovenčiny osobám prichádzajúcim z Ukrajiny, pričom ich počet na slovenských univerzitách každoročne narastá.
Naším cieľom je poskytnúť zahraničným záujemkyniam a záujemcom o slovenčinu online edukačný priestor, kde nájdu bohatý multimediálny obsah a množstvo jazykovo-komunikačných úloh na každodenné precvičovanie.
Veríme, že stránka bude efektívnym nástrojom na obohatenie výučby či prostriedkom doplňujúceho samoštúdia primárne pre ľudí z Ukrajiny, ale sekundárne aj pre ďalšie jazykové skupiny cudzincov osvojujúcich si slovenčinu.
Materiály na stránke majú zároveň slúžiť ako didaktická pomôcka pre slovenských pedagógov a lektorov na Slovensku alebo v zahraničí.
V snahe o skvalitnenie procesu sociojazykovej integrácie zahraničných študentov v slovenskom prostredí ponúkame na stránke sériu audiovizuálnych lekcií približujúcich slovenské reálie a každodenný život. Na stránke nájdete tipy na trávenie voľného času, ale aj novinky z diania v Prešove či na Prešovskej univerzite. Súčasťou každej lekcie je video, audionahrávka alebo vizuálny materiál a na ne nadväzujúce cvičenia.
Obsah stránky je rozdelený do troch balíkov a celkovo jedenástich kategórií na základe požadovaných zručností.
Prvý (žltý) balík obsahuje kategórie Lexika pre teba, Gramatika pre teba, (Jazykové) tipy pre teba a Diktáty pre teba zamerané na spoznávanie systémových pravidiel jazyka, frekventovanej slovnej zásoby, častých jazykových chýb, častých jazykových javov na východnom Slovensku, hovorových fráz a pod.
Druhý (zelený) balík obsahuje kategórie Povedz to po slovensky, Vitaj na Slovensku, Uži si Slovensko a Zabav sa, ktoré sú zamerané na tréning praktických komunikačných zručností (schopnosť spontánnej reakcie v rozhovore a pod.) a približujú život na Slovensku.
Tretí (modrý) balík obsahuje kategórie Čo je tam napísané, Čo počuješ a Čo je nové. Vďaka nim môžu používatelia trénovať schopnosť porozumieť textom každodenného života (rozvrh hodín, oznamy na kúpalisku, u lekára a pod.), zlepšovať porozumenie hovorenej slovenčiny a spoznať aj niečo zo slovenskej hudobnej scény. V kategórii Čo je nové môžete sledovať aktuálne dianie na (východnom) Slovensku prostredníctvom krátkych správ.
Videá a audionahrávky vznikajú v autentickom prostredí (napr. v Bezobalovom obchode v Prešove, na Šarišskom hrade, v kaviarni Libresso, v klube Christiania a pod.). Všetkým zúčastneným subjektom ďakujeme za poskytnutie priestorov či dobrovoľnícku účasť pri tvorbe videomateriálov.
Na tvorbe obsahu do veľkej miery participujú naše študentky a študenti mediálnych štúdií a slovakistiky, ako aj študentky a študenti z Ukrajiny.
Za možnosť testovať funkčnosť stránky a efektívnosť lekcií a získavať spätnú väzbu ďakujeme spolupracujúcim slovakistickým pracoviskám na Užhorodskej národnej univerzite (Ukrajina), na Ľvovskej národnej univerzite Ivana Franka v Ľvove (Ukrajina), na Jagelovskej Univerzite v Krakove, Sliezskej univerzite v Katoviciach, na Univerzite Eötvösa Loránda v Budapešti (Maďarsko) a na Univerzite v Belehrade (Srbsko).
Vzhľadom na primárnu orientáciu materiálov na osoby z Ukrajiny je časť webového obsahu, ako aj lexikálna banka preložená do ukrajinčiny. Pre ostatných používateľov je k dispozícii anglický preklad.
Projekt pripravil tím vedecko-výskumných pracovníčok a pracovníkov a súčasne lektoriek a lektorov slovenčiny ako cudzieho jazyka na Inštitúte slovakistiky a mediálnych štúdií a Inštitúte stredoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Viac o autorskom tíme tu.