1. Komplexné spracovanie slovotvorby súčasnej slovenčiny (na materiáli Slovníka koreňových morfém slovenčiny) (2012 – 2015)
Anotácia:
Cieľom projektu bola deskripcia a explanácia fungovania slovotvorného systému slovenčiny vo všetkých jeho relevantných aspektoch: slovotvorná forma, slovotvorný význam, slovotvorné prostriedky, postupy, útvary, funkcie, interakcia s inými jazykovými subsystémami, fungovanie v langue a parole. Materiálová báza: Slovník koreňových morfém slovenčiny (Sokolová et al., 2005, 2007) s cca 60 000 lexémami. Výstupy projektu: a) čiastkové štúdie, b) Retrográdny morfematický slovník slovenčiny, c) kolektívna monografia Kvalitatívne a kvantitatívne aspekty tvorenia slov v slovenčine, d) databáza s rôznymi možnosťami vyhľadávania sprístupnená na internete. Pri práci na projekte boli využité všetky výhody elektronizácie (elektronické publikovanie výsledkov výskumu, sofistikované vyhľadávanie, hypertextová práca s heslami a i.) a nadviazala sa na bohatú tradíciu slovotvorného výskumu na Slovensku. Projekt sa realizoval prostredníctvom úzkej spolupráce lingvistických a komputačných (programátorských) expertov.
Riešitelia:
M. Ološtiak – zodpovedný riešiteľ
B. Czéreová, J. Genči, M. Ivanová, M. Kyseľová, L. Ološtiaková, L. Palková, V. Perovská, M. Sokolová, J. Staš, K. Vužňáková – riešitelia
2. Slovotvorná a morfematická štruktúra slovenského slova (2016 – 2018)
Anotácia:
Cieľom projektu bola deskripcia a explanácia slovotvornej a morfematickej štruktúry slovenského slova. Teoreticko-metodologické východisko: teória lexikálnej motivácie. Materiálové východisko: doplnená databáza Slovníka koreňových morfém slovenčiny (cca 80 000 lexém). Výstupy projektu: a) elektronický slovník s vyhľadávaním morfematicky segmentovaných všetkých gramatických tvarov lexém, ako aj s vyhľadávaním podľa relevantných slovotvorných (formálno-obsahových) parametrov; b) vysokoškolská učebnica Slovotvorba a morfematika slovenčiny; c) monografia o vzťahu slovotvorby a internacionálnosti (Kompozitnosť a slovotvorná adaptácia v slovenčine); d) výstupy o vzťahu slovotvorby a vlastných mien: monografia Onymická a deonymická nominácia a Slovník slovenských eponým; d) čiastkové štúdie súvisiace s danou problematikou. Pri práci na projekte boli využité všetky výhody elektronizácie (elektronické publikovanie výsledkov výskumu, sofistikované vyhľadávanie, hypertextová práca s heslami a i.).
Riešitelia:
M. Ološtiak – zodpovedný riešiteľ
M. Gavurová, J. Genči, L. Ološtiaková, S. Oriňáková, L. Palková, S. Rešovská, M. Vojteková, K. Vužňáková – riešitelia
3. Slovotvorná a morfematická štruktúra slovenského slova II. (intralingválne a interlingválne súvislosti) (2019 – 2021)
Anotácia:
Cieľom projektu je deskripcia a explanácia slovotvornej a morfematickej štruktúry slovenského slova. Teoreticko-metodologické východisko: teória lexikálnej motivácie. Materiálové východisko: doplnená databáza Slovníka koreňových morfém slovenčiny (cca 80 000 lexém) a Slovenský národný korpus. Výstupy projektu: a) elektronický slovník s vyhľadávaním morfematicky segmentovaných lexém a relevantných slovotvorných parametrov; b) slovník slovotvorných prostriedkov; c) syntetická monografia o vzťahu slovotvorby a internacionálnosti; d) druhé vydanie Retrográdneho morfematického slovníka slovenčiny; e) praktický slovník pre školy a prax zameraný na rozdeľovanie slov na konci riadkov a na delenie slov na slabiky; f) čiastkové štúdie súvisiace s danou problematikou. Pri práci na projekte sa využijú všetky výhody elektronizácie (elektronické publikovanie výsledkov výskumu, sofistikované vyhľadávanie, hypertextová práca s heslami a i.) a nadviaže sa na bohatú tradíciu slovotvorného a morfematického výskumu na Slovensku.
Riešitelia:
M. Ološtiak – zodpovedný riešiteľ
M. Gavurová, J. Genči, L. Ološtiaková, S. Oriňáková, L. Palková, S. Rešovská, M. Vojteková, K. Vužňáková – riešitelia